реклама 468

Tuesday, March 17, 2009

Васко Деянов, кметски намесник на с. Радуй: Транспорт идва само през летните дни. Зимата нямаме никакъв достъп до Перник

Васко Деянов, кметски намесник на с. Радуй: Транспорт идва само през летните дни. Зимата нямаме никакъв достъп до Перник : Новините от Перник - Агенция За Перник



Интервю на радио “Благоевград” с кметския наместник на с. Радуй Васко Деянов по повод транспортните проблеми на селото и спирането на удобния влак за Перник.

Влакът сутрин пътувал в посока София, вечер - Перник. Ако някой от жителите на селото има работа в Перник, трябва сутринта да пътува до София и от там за Перник. Или пък вечерта да отиде на Перник да преспи на хотел и сутринта да си свърши работата. Удобният влак, който е спрял е бил в 09.15ч. за Перник

Защо е спрян този влак, който е вършил работа на хората и е бил най-удобен за всички ваши съселяни?

Васко Деянов: Този влак пътуваше в сряда и беше в 09.15ч. за Перник, а от Перник тръгваше в 12.20ч. Той беше много удобен за хората да отидат на пазар и да си свършат всякаква административна или друга работа. Зимният сезон, обаче го спират от 10 ноември и го пускат през месец април. През това време ние нямаме абсолютно никакъв достъп до град Перник.

Всяка година ли го спират по това време влака?
Васко Деянов: Те го пуснаха може би преди две или три години, преди това и него нямаше. В момента разполагаме с влак вечер за гр. Перник, около 18.10ч. минава през с. Радуй. А сутрин има влак пак по същото време/06.00ч/ само за София. През останалото време селото не разполага с никакъв транспорт до София или Перник.

А защо нямате автобус до селото?Васко Деянов: Автобус пускат малко с известни затруднения през летния сезон, някъде около 15-20 април, докато не се развали времето есента - може по-рано, може по-късно. Докато е хубаво времето идва. Но идва само сутрин в 08.10ч. На обяд от Перник тръгва автобус в 11.30ч. и в с. Радуй е към 14.10ч. Но той е нередовен - когато им трекне на шофьорите идват, когато си намерят оправдание не идват.

Когато имат настроение идват.

Васко Деянов: Да. Така излиза, защото транспортът е частен, с договаряния и т.н. Колко пъти оставят по някой и друг пътник и чакаме, чакаме, рейса не идва.

В селото ви няма и пощальон, г-н Деянов. Как и кога получавате пощата? Хората ви имат някаква кореспонденция и писма от институции…

Васко Деянов: Този въпрос от отдавна е повдиган, преди това аз също бях кметски наместник. Имахме преди 5-6 години такъв човек, определен за пощальон в селото. Той отиваше до село Расник, получава потатата и я донася в нашето село. Поне два пъти в седмицата се правеше това нещо. Но по финансови причини го съкратиха и по другите села, и при нас. Аз се борих, доколкото можах - писах докладни, писма, протести, но човека го съкратиха. Сега въпроса също е болезнен - идват призовки, писма, хората са абонирани за вестници, а не могат да ги получават, защото сме далече от Расник, някъде през баира около 8 километра, собено зимно време. И обикновено, когато се плащат пенсиите в селото, тогава пристига кореспонденцията. Особено с призовките сме затруднени, има срокове, дати, които хората изпускат. Аз съм пуснал докладна до кмета на Община Перник г-жа Росица Янакиева и съм благодарен на това, че сериозно обърнаха внимание на проблема и тя, и зам. кметовете. Поставихме въпросите както за транспорта, така и за пощальона. Кметът Росица Янакиева и зам. кмета Боян Боянов проявиха разбиране и се постараха да ми помогнат по този въпрос и вчера се обади г-н Рангелов, шеф на пощата в Перник, че проблемът с пощальона е решен. Колата на пощата, която идва сутрин до с. Расник ще идва и до с. Радуй. А по проблема с транспорта за влака, който трябва да минава в сряда, говорих с отговорни хора от София и те обещаха да уредят въпроса. Считам за нужно да изкажа благодарност, както на Община Перник, така и на “Градски вестник”, който писа по този въпрос, навас и на всички, които взехте отношение по този проблем


1 comment:

  1. Ужас! Имам чувството,че жителите на селото живеят в 18 век,а не в 21.Трябва да се направи нещо!
    климатик

    ReplyDelete